BAHÇE PEYZAJ BAKIMI

Hayalinizdeki bahçeye, balkona, terasa ya da iç mekanlara kavuşabilmenin yolu, bu alanları süsleyen bitkilerinize periyodik bahçe bakım yapmaktan geçer.

Antalya’da periyodik bahçe bakım, peyzaj profesyonel bir alandır. Bilgi ve donanım gerektirir. Yetersiz bilgiyle bahçe bakımları yapılan bitkilerden beklediğiniz performansı alamazsınız. Periyodik bahçe bakım, sadece çim kesmek ve bitkileri sulamak değildir. Bu yüzden mutlaka işin profesyonelinden destek alınması gerekir.

Site peyzaj bakım, kurumsal bina çevreleri, villa bahçe bakım ve tüm yeşil alanlara sürdürülebilir, profesyonel, kaliteli bahçe bakım veya peyzaj bakım hizmeti veriyoruz.

Bahçe, Bitki, Çiçek İlaçlama

Bitkilerinizin ve çim alanlarınızın uzun soluklu ve sağlıklı olması, dikimden sonra yapılacak bakım faaliyetlerine bağlıdır. Bakımın en önemli unsurlarından biride zirai ilaçlama yani bahçe ilaçlamadır. Antalya bahçe ilaçlama, çiçek ilaçlama, bahçe böcek ilaçlama gibi alanlarda hizmet vermekteyiz.

Zirai ilaçlama bitkinin türü, mevsim, hava şartları gibi etkenler göz önünde bulundurulmak suretiyle mutlaka konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Yanlış ilaçlama sahip olduğunuz bitki ve çimlere fayda vermeyeceği gibi aksine çok ağır zararlar da verebilir. Ayrıca zirai ilaçlar insan sağlığı içinde zararlı olabilir. Bu nedenle zirai ilaçların kullanımı ve alınması gereken tedbirler açısından Zirai mücadele oldukça hassas bir uygulamadır. Bu sebeple zirai ilaçlama hizmetleri firmamız bünyesinde Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş konusunda uzman ziraat mühendislerinin kontrolünde yapılmaktadır.

ÇEVRE VE BAHÇE DÜZENLEME

Antalya genelinde bahçe bakım ve bahçe düzenleme, peyzaj uygulamalarında hizmet vermekteyiz.
Bahçe, çeşitli çim türleri, yer örtücü bitkiler, çiçekler, çalılar, ağaççıklar, yaprak döken veya dökmeyen ağaçlar, süs bitkileri, meyve ağaçları veya doğal bitki örtüsüyle oluşturulmuş yaşam alanlarıdır.Antalya Bahçe ve peyzaj olarak, insanların doğal ve temel ihtiyaçlarını karşılayan, aile yapısına ve isteklerine uygun, kullanım alışkanlıkları doğrultusunda bahçelerinizi yeniden ele alıyor ve yeni bir estetik tasarımla buluşturuyoruz. Bu yeni düzenlemelerimizde estetik görünümün yanı sıra doğanın korunması ve ekolojik dengenin bozulmaması en dikkat ettiğimiz unsurların başında yer almaktadır. Biliyoruz ki doğanın yapısına uygun olmayan her uygulama sürdürülebilir olamayacak ve ekosistemin yapısına zarar vererek yapılan çalışmalar başarısızlık ile sonuçlanacaktır.

Bahçe düzenlemesi profesyonellik ve mesleki birikim gerektiren önemli bir alandır. Bahçe düzenleme çalışmalarında bitki seçimlerinin önemi kadar bölgenin ortam koşulları da göz önünde bulundurulmalıdır. Gelişi güzel bitki seçimi ve yanlış uygulamalar maddi ve manevi kayıplara yol açarak hayallerinizin ertelenmesine sebep olacaktır.

Periyodik bahçe bakım faaliyetleri nelerdir? 
• Çim alanının biçilmesi
• Bahçe sulaması
• Budama ve Temizlik
• Bitkilerin ve çim alanın gübrelenmesi
• Bitkilerin ve çim alanın ilaçlanması
• Mevsimlik bitki dikimi
• İç mekan bitki bakımları
• Ağaç kesme ve ağaç budama

Teknik danışmanlık neleri kapsar?
• Çalışan bahçıvanlara teknik bilgi verilmesi
• Bahçede yapılacak uygulamalarda bahçıvanların tarif ile yönlendirilmesi
• Yıllık Bahçe bakım planlaması
• İlaçlama, gübreleme, budama ve sulama gibi konularda teknik bilgi desteği
• Bahçe tasarımında dikkat çeken eksikliklerin giderilmesi
BAHÇE BUDAMA

Antalya ağaç budama, Antalya ağaç budama şirketleri veya Antalya ağaç budama firmaları üzerine araştırma yapıyorsanız, muhtemelen Antalya ağaç budama zamanı, Antalya belediyesi ağaç budama hizmeti, ağaç budama fiyatları veya ağaç budama işi yapanlar Antalya , ağaç bakımı başta olmak üzere, birçok soruya da cevap arıyorsunuzdur. Biz de bunu düşünerek, sizin için detaylı bir yazı hazırladık.

Odunlaşmış bitkilerde kırık, ezik, hastalık, sık ve eğri büyümekte olan dallar budanarak ağaçlara düzgün şekiller verilir. Meyve ağaçlarında kaliteli çiçek açmasını ve meyve alınmasını etkiler. Bahçelerdeki süs ağaç ve çalılarının budama ile şekilleri ve güzellikleri muhafaza edilir.

Genç meyve ağaçları, taçsız olarak düz bir fidan hâlinde dikilir. İlk yıllar, gövdeden çıkan yan dallara dokunulmaz. Sadece, kök boğazından çıkan sürgünler temizlenir. Ağaç çeşidine göre; şeftali ve kayısılarda ikinci, elma ve armutlarda ise üçüncü yıl şekil verme budaması yapılır. Meyve ağaçlarının alçak boylu ve kısa dallı olmaları erken ve bol meyve verimini etkiler. Dallar enliliğine büyümeli (uzayıp gitmemeli)dir. Alçak boylu meyve ağaçlarında bakım ve meyve toplama kolay olur. Budama ile terbiye edilmiş meyve ağaçları; alçak yapılı, 3-5 ana dallı, tacın alt tarafı bol yapraklı ve meyve dallı olur. Gençleştirme budaması, ağaçlarda yeniden kuvvetle sürgünler meydana getirerek yeni bir taç teşkil edilmesi için yapılır. Böylece, ağaçta verim yeniden arttırılacağı gibi, meyvelerin de kaliteleri yükseltilmiş olur. İhtiyarlamış ve ölmeye yüz tutmuş ağaçlarda gençleştirme budaması yapılmaz. Gençleştirmede meyve türlerinin budamaya karşı dayanma dereceleri de göz önünde bulundurulur. Zeytin ağacı budamaya karşı en fazla dayanıklı olandır. Bunu dayanma derecelerine göre; armut, erik, elma, şeftali, kayısı, dut ve kiraz ağaçları sırayla takip eder.

Düzgün bir taç budaması yapıldıktan sonra, iyi bir toprak işlemesi, sulama ve gübreleme ile yeter miktarda meyve dal ve dalcıklarının meydana gelmesine yardımcı olunmalıdır.

Yaz ağaç budaması: Kış budamasından sonra, ağaçların yaşlı kısımlarında budanan yerlerin kenarlarından, lüzumsuz sürgünler çıkabilir. Yaz başlarında bu lüzumsuz sürgünleri kesmek veya kısaltmak icab eder. Bu suretle ağaçlarda kuvvet israfı önlenmiş olur.

Budanmayan fidanlar büyümede zorluk çekebilirler ve kuraklık gibi talihsiz bir olayla karşılaşırlarsa hiç büyümeyedebilirler. Budanan ağaçlar daha kısa sürede daha verimli meyve verirler!

Etiketler:
ağaç kesme,budama, ağaç budama, agac budama, bahçe budama, bahce budama, budama nasıl yapılır?, budama ne zaman yapılır?, Antalya bahçe budama, bahçe temizlik, bahçe bakımı